Supernova

Owoc współpracy jedynego w swoim rodzaju Atom String Quartet oraz NFM Orkiestry Leopoldinum, a także kompozytorki Hanny Kulenty. Energetyczny, nagrany live album z muzyką z pogranicza klasyki, twórczości najnowszej i jazzu.

Cena: 37 zł
Liczba sztuk

Premiera płyty: 2018

Wydawca: Narodowe Forum Muzyki, CD Accord

Dyrygent: Christian Danowicz

Wykonawcy: Atom String Quartet, NFM Orkiestra Leopoldinum

Opis:

Dwa lata temu rozpoczęła się niezwykle ciekawa i inspirująca współpraca Atom String Quartet i NFM Orkiestry Leopoldinum, która zaowocowała już kilkoma bardzo udanymi koncertami i wspólną płytą. Śledzę niesamowitą karierę Atom String Quartet od początku jego istnienia, ponieważ muzycy tworzący ten zespół to moi koledzy ze studiów, a ich odwaga, na którą zdobyli się, żeby pójść własną, niekonwencjonalną drogą, była dla mnie imponująca. Z perspektywy czasu widać, że tylko ci najodważniejsi, ci, co zdecydowali się zejść z wytyczonych ścieżek, zostali prawdziwymi artystami, o których się pamięta i do których twórczości chce się wracać. Pamiętając o tym, że nie każdy wybitny artysta odniósł sukces, tym bardziej cieszę się ze spektakularnej kariery i popularności Atom String Quartet!

Odkąd jestem związany z NFM Orkiestrą Leopoldinum, obserwuję również nieoczywisty kierunek, w którym podąża ten zespół, wciąż szukając czegoś nowego, czegoś, co pozwoliłoby mu zyskać własną tożsamość. Ten kierunek w dużej mierze wytyczył zespołowi jego poprzedni szef, Ernst Kovacic, który ciągle szukał nowego, oryginalnego repertuaru dla orkiestry, wykonując z nią utwory nieznane lub zapomniane, zamawiając nowe dzieła u kompozytorów współczesnych i tworząc jedyny w swoim rodzaju Leo Festiwal. Na tym festiwalu orkiestra wychodzi poza ramy sal koncertowych, współpracując z aktorami, tancerzami i plastykami w nietypowych dla muzyki poważnej przestrzeniach. Kompozytorką, moim zdaniem idealnie wpisującą się w obrany przez orkiestrę kierunek, jest Hanna Kulenty-Majoor – artystka odważna, oryginalna i charyzmatyczna, której dzieła wykonywaliśmy niejednokrotnie, również podczas Leo Festiwalu. Dlatego też, gdy pojawił się pomysł zamówienia utworu dla NFM Orkiestry Leopoldinum i Atom String Quartet, nie miałem wątpliwości, że powinniśmy zwrócić się właśnie do Hanny Kulenty-Majoor, której energetyczny styl pasuje zarówno do muzyków Atom String Quartet, jak i NFM Orkiestry Leopoldinum.

Muzyka zawsze rozwijała się przez mieszanie różnych stylów, zwłaszcza w XX wieku. Może właśnie powstaje nowy styl, ulokowany gdzieś między muzyką improwizowaną a muzyką poważną?

Christian Danowicz, tekst zamieszczony w booklecie dołączonym do płyty

  • Fryderyk 2019

Zobacz również

Wszystkie wydarzenia
Szczegóły wydarzenia

Rodzinne zwiedzanie

NFM, sale koncertowe
Szczegóły wydarzenia

Rodzinne zwiedzanie

NFM, sale koncertowe
Szczegóły wydarzenia

Alisios Camerata

Cavallin / Peljhan / Očić / Elezović
NFM, Sala Kameralna
Szczegóły wydarzenia

Kuchenne wariacje

Muzyczne poranki dla maluchów
NFM, Sala Czarna
Szczegóły wydarzenia

Z orkiestrą symfoniczną po świecie

NFM Filharmonia Wrocławska
NFM, Sala Główna
Szczegóły wydarzenia

Kuchenne wariacje

Muzyczne poranki dla maluchów
NFM, Sala Czarna
Szczegóły wydarzenia

Niedzielne warsztaty „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”

NFM, Sala Kameralna
Szczegóły wydarzenia

Kuchenne wariacje

Muzyczne poranki dla maluchów
NFM, Sala Czarna
Szczegóły wydarzenia

Wajnberg Trio

Sałajczyk / Krzeszowiec / Dobrowolski
NFM, Sala Kameralna
Szczegóły wydarzenia

Z orkiestrą symfoniczną po świecie

NFM Filharmonia Wrocławska
NFM, Sala Główna