Supernova

Owoc współpracy jedynego w swoim rodzaju Atom String Quartet oraz NFM Orkiestry Leopoldinum, a także kompozytorki Hanny Kulenty. Energetyczny, nagrany live album z muzyką z pogranicza klasyki, twórczości najnowszej i jazzu.

Cena: 37 zł
Liczba sztuk

Premiera płyty: 2018

Wydawca: Narodowe Forum Muzyki, CD Accord

Dyrygent: Christian Danowicz

Wykonawcy: Atom String Quartet, NFM Orkiestra Leopoldinum

Opis:

Dwa lata temu rozpoczęła się niezwykle ciekawa i inspirująca współpraca Atom String Quartet i NFM Orkiestry Leopoldinum, która zaowocowała już kilkoma bardzo udanymi koncertami i wspólną płytą. Śledzę niesamowitą karierę Atom String Quartet od początku jego istnienia, ponieważ muzycy tworzący ten zespół to moi koledzy ze studiów, a ich odwaga, na którą zdobyli się, żeby pójść własną, niekonwencjonalną drogą, była dla mnie imponująca. Z perspektywy czasu widać, że tylko ci najodważniejsi, ci, co zdecydowali się zejść z wytyczonych ścieżek, zostali prawdziwymi artystami, o których się pamięta i do których twórczości chce się wracać. Pamiętając o tym, że nie każdy wybitny artysta odniósł sukces, tym bardziej cieszę się ze spektakularnej kariery i popularności Atom String Quartet!

Odkąd jestem związany z NFM Orkiestrą Leopoldinum, obserwuję również nieoczywisty kierunek, w którym podąża ten zespół, wciąż szukając czegoś nowego, czegoś, co pozwoliłoby mu zyskać własną tożsamość. Ten kierunek w dużej mierze wytyczył zespołowi jego poprzedni szef, Ernst Kovacic, który ciągle szukał nowego, oryginalnego repertuaru dla orkiestry, wykonując z nią utwory nieznane lub zapomniane, zamawiając nowe dzieła u kompozytorów współczesnych i tworząc jedyny w swoim rodzaju Leo Festiwal. Na tym festiwalu orkiestra wychodzi poza ramy sal koncertowych, współpracując z aktorami, tancerzami i plastykami w nietypowych dla muzyki poważnej przestrzeniach. Kompozytorką, moim zdaniem idealnie wpisującą się w obrany przez orkiestrę kierunek, jest Hanna Kulenty-Majoor – artystka odważna, oryginalna i charyzmatyczna, której dzieła wykonywaliśmy niejednokrotnie, również podczas Leo Festiwalu. Dlatego też, gdy pojawił się pomysł zamówienia utworu dla NFM Orkiestry Leopoldinum i Atom String Quartet, nie miałem wątpliwości, że powinniśmy zwrócić się właśnie do Hanny Kulenty-Majoor, której energetyczny styl pasuje zarówno do muzyków Atom String Quartet, jak i NFM Orkiestry Leopoldinum.

Muzyka zawsze rozwijała się przez mieszanie różnych stylów, zwłaszcza w XX wieku. Może właśnie powstaje nowy styl, ulokowany gdzieś między muzyką improwizowaną a muzyką poważną?

Christian Danowicz, tekst zamieszczony w booklecie dołączonym do płyty

  • Fryderyk 2019

Zobacz również

Wszystkie wydarzenia
Szczegóły wydarzenia
Alexander Sitkovetsky / fot. Vincy Ng

NFM Masterclass – Iwona Sobotka

Zapisy (uczestnicy czynni) zakończone
NFM, Sala Kameralna
Szczegóły wydarzenia

Zimową porą

Chór Melomana
NFM, Sala Czerwona
Szczegóły wydarzenia
Eugeniusz Józefowski  / fot. M. Hnatiuk

Spotkajmy się w NFM – Prof. Eugeniusz Józefowski

NFM, foyer -1
Szczegóły wydarzenia

Śmierć i wyzwolenie

Iwona Sobotka / Fuad Ibrahimov
NFM, Sala Główna
Szczegóły wydarzenia
Daniel Müller-Schott / fot. Kaupo Kikkas

Müller-Schott gra Haydna

Wilson Hermanto / NFM Orkiestra Leopoldinum
NFM, Sala Czerwona
Szczegóły wydarzenia

Symfonia smaku – wykład o kawie

NFM, foyer -3
Szczegóły wydarzenia
Wrocław Baroque Ensemble / fot. Łukasz Rajchert

Kawa z Bachem

Andrzej Kosendiak / Wrocław Baroque Ensemble
NFM, Sala Czerwona
Szczegóły wydarzenia

Bach versus French Masters

Recital organowy Bernarda Foccroulle`a
Bazylika mniejsza pw. św. Elżbiety
Szczegóły wydarzenia

Amor Sacro / Amor Profano

Patoulidou / Orliński / Il Giardino d’Amore / Plewniak
NFM, Sala Główna
Szczegóły wydarzenia
Alexander Sitkovetsky / fot. Vincy Ng

NFM Masterclass – Annelien Van Wauwe

Zapisy (uczestnicy czynni) zakończone
NFM, Sala Kameralna