Carl Höckh – Violin Sonatas

Światowa premiera nagrania wirtuozowskich sonat skrzypcowych tworzącego w XVIII w. Carla Höckha, dokonana przezw wykonaniu muzyków związanych z Wrocławską Orkiestrą Barokową.  

Cena: 39 zł
Liczba sztuk

Opis

Premiera płyty: 2019

Wydawca: Narodowe Forum Muzyki, CD Accord

Wykonawcy: Mikołaj Zgółka – skrzypce, Jarosław Thiel – wiolonczela, Aleksandra Rupocińska – klawesyn

Opis:

„Carl Höckh jest bez wątpienia postacią wyjątkową. Dotychczasowe badania i kwerendy naukowe nie pozwalają na wyjaśnienie i przedstawienie wielu faktów z jego życia, a autentyczność autorstwa części jego dzieł jest stawiana pod znakiem zapytania. W trakcie badań nie odnaleziono nawet portretu skrzypka – być może nigdy takowy nie powstał. Na potrzeby niniejszego wydawnictwa zgromadzono kilka ważnych danych faktograficznych, pozwalających rzucić wątłe światło na rys i kontekst historyczny dotyczący Höckha – jego czasów, losów oraz twórczości. Informacje wydają się wciąż niewystarczające, zwłaszcza z uwagi na fakt, jak wysoko jest oceniany wkład twórczy skrzypka w rozwój wiolinistyki niemieckiej i światowej. Douglas A. Lee stawia kompozytora w jednej linii z Johannem Georgiem Pisendlem, Franzem Bendą oraz Leopoldem Mozartem, uznając w ten sposób Höckha za jednego z założycieli szkoły skrzypcowej obszaru niemieckojęzycznego. Jest to oczywiście opinia kompetentnego badacza współczesnego, niemniej warto odnieść się do kilku faktów historycznych i źródłowych, które za nią stoją. (…) 

Charakterystyczną cechą wszystkich utworów na niniejszym krążku jest ogromne bogactwo środków wirtuozowskich. Höckh wymaga od wykonawcy zdecydowanie więcej aniżeli twórcy jemu współcześni. Zastosowanie gry w dwudźwiękach, wejścia do jedenastej pozycji, niezwykle szybkie pasaże, a nawet użycie decym w dwudźwiękach – to kilka przykładów wyzwań stojących przed skrzypkiem. Melodyka, harmonia i motywika dzieł wykazują wyraźne cechy stylu galant. Ponieważ nie można określić dokładnych dat powstania sonat – wszystkie materiały są napisane ręką innego kopisty bądź upublicznione drukiem w późniejszym czasie – jedynym wyznacznikiem chronologicznym pozostaje ich charakterystyka stylistyczna. Rytmy, niektóre zwroty melodyczne oraz zdobienia wskazują na wyraźne nawiązania do szkoły berlińskiej drugiej połowy XVIII wieku. Pomimo pewnego idiomatycznego sposobu traktowania faktury skrzypcowej stosowane środki często są dość odważne i wymagające. Nagłe skoki z pierwszej do szóstej pozycji, osadzenie dzieła w specyficznej i niełatwej dla skrzypiec tonacji E-dur to przykłady przełamywania konwencji instrumentalnej oraz poszukiwania nowych możliwości wykonawczych i brzmieniowych. Wszystkie te elementy w zestawieniu z liryzmem części wolnych pozwalają na określenie twórczości koncertmistrza z Zerbst mianem preromantycznej. Dokonania Carla Höckha stanowią bez wątpienia bardzo ważny etap w rozwoju wiolinistyki niemieckiej i europejskiej. Zastanawiający jest dotychczasowy brak współczesnych pozycji wydawniczych jego twórczości, a także poważna luka na rynku fonograficznym, którą ta płyta ma za zadanie w skromny sposób wypełnić”. 

Mikołaj Zgółka, fragment eseju zamieszczonego w booklecie dołączonym do płyty 

Nagrody: Pizzicato Supersonic Award 2019 

Zobacz również

Wszystkie wydarzenia
Szczegóły wydarzenia

Bartek Wąsik plays Radiohead – Daydreamer w NFM! –przeniesiony

Koncert przeniesiony na 3.10.2023
NFM, Sala Czerwona
Szczegóły wydarzenia
Szymon Komasa / fot. Jakub Pleśniarski

Wyspy szczęśliwe

Szymon Komasa / Sophia Muñoz / Adam Kośmieja
NFM, Sala Kameralna
Szczegóły wydarzenia

NFM Orkiestra Leopoldinum w Austrii

Kunsthaus Muerz
Szczegóły wydarzenia
Aleksandra Kurzak

Symfonia pieśni żałosnych

Spotkania z muzyką symfoniczną dla młodzieży
NFM, Sala Główna
Szczegóły wydarzenia

Z pieśnią na ustach

Chór Melomana
NFM, Sala Czerwona
Szczegóły wydarzenia

Spotkajmy się w NFM. Maria Woś

NFM, foyer -1
Szczegóły wydarzenia
Chór Chłopięcy NFM / fot. Karol Sokołowski

Chór Chłopięcy NFM w Opolu

Filharmonia Opolska im. J. Elsnera
Szczegóły wydarzenia
Aleksandra Kurzak

Symfonia pieśni żałosnych

Aleksandra Kurzak / NFM Filharmonia Wrocławska
NFM, Sala Główna
Szczegóły wydarzenia
Ernst Kovacic / fot. Łukasz Rajchert

NFM Orkiestra Leopoldinum w Austrii / Imago Dei Festival

Klangraum Krems Minoritenkirche
Szczegóły wydarzenia

Rodzinne zwiedzanie

NFM, sale koncertowe